Hlavní strana Hlavní strana

- O nás -

Flamenco se v Olomouci objevilo se španělskou tanečnicí a lektorkou Elenou Moreno v roce 2002. Pod jejím vedením jsme začali pronikat do tajů flamencového tance. Energie, emoce a síla flamenca nás uchvátily. Tančit flamenco znamená vyprávět příběh a platí to samozřejmě i pro hudbu a zpěv. Původní seskupení Aires del Sur, ještě pod vedním Eleny Moreno, bohužel nemělo k dispozici živou hudbu, ale přesto úspěšně vystoupilo např. na Týdnech španělské kultury nebo charitativní akci Fotbal pro rozvoj. Poté, co se Elena Moreno v roce 2008 vrátila do Španělska, zůstala Aires del Sur svým způsobem opuštěná. Její členové ale o to víc napřeli svoji energii k získávání dalších flamencových zkušeností. Jako prakticky každý,kdo se u nás věnuje flamencu, absolvovali kurzy Jany Halukové "La Chiri", Virginie Delgado Olmedo nebo Matúše Kohútka "Matea el Galita" a Jany Drdácké. Ale protože flamenco nelze poznat bez toho,aby ho člověk studoval v jeho kolébce, Andalusii, jezdí pravidelně do Španělska. 

K našim oblíbeným tanečním lektorům patří především Marco de Ana a další lektoři, jejichž kurzů se zúčastnily (např. Ramón Martinéz, Carmen Alvarez, Belén Maya, Pastora Galván, Rosario Toledo, José Galván, Raimundo Betinéz, Juan triqueros, Mari Carmen Guerrero,Judit Cabrero, Merche Esmeralda, Juan Polvillo, Cristian Almodovar, Amélia Vega, Candela Soto, La Truco, Matilda Gomez Romero, Carmen a Vanesa (FF09). Kurzy kytary, zpěvu a perkusí u Matúše a Stanka Kohútkových, Petra Víta, Antonia Heredii, El Fytyho, Ismaela de la Rosa Fernandez, aj.

V roce 2008 Aires del Sur začala pracovat s živou hudbou (kytara, zpěv). Tím dostalo olomoucké flamenco nový rozměr. První rok nové existence taneční skupiny Aires del Sur jsme oslavili celovečerním představením FLAMENCO - AIRES DEL SUR, které se konalo v dubnu 2009 v Divadle hudby. Další významné akce, kterých jsme se zúčastnili, jsou Mezinárodní flamencový festival Mníšek pod Brdy, Flamenco festival 2009 v rámci Dnů španěské kultury Olomouc. Pravidelně se můžete s flamencem v podání naší skupiny setkat na charitativních akcích (např. Postavme školu v Africe nebo Fotbal pro rozvoj).

V červenci 2009 vzniklo občanské sdružení Aires del Sur, jehož cílem je podporovat aktivity taneční skupiny a rozvíjet povědomí o španělské kultuře u nás.

 

Petra Pšenicová
tanec, lektorka
Petra Pšenicová
Denisa Pavelová
tanec, lektorka
Denisa Pavelová
Hana Dezortová
tanec, lektorka
Hana Dezortová
Eva Karasková
tanec, lektorka
Eva Karasková
Petra Dokládalová
zpěv, palmas
Petra Dokládalová
Pavla Truksová
tanec, zpěv
Pavla Truksová
Martin Bulava
cajón
Martin Bulava
Ludmila Nováková
tanec
Ludmila Nováková

Aires del Sur
květen 2024
Po
Út
St
Čt
So
Ne
 
 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31